Avrupa Ekonomi Araştırma Merkezi: ‘Büyük otel rezervasyon portalleri otel fiyatına göre ranking veri - Tourexpi, sizler için turizmde olup bitenleri takip ediyor!Uluslararası
Avrupa Ekonomi Araştırma Merkezi: ‘Büyük otel rezervasyon portalleri otel fiyatına göre ranking veri
Booking veya Expedia gibi büyük otel rezervasyon sayfalarında gösterilen otel rankingi hangi otelin seçilmesinde büyük rol oynuyor. Fakat kullanıcı olarak dikkatli davranmakta yarar var, çünkü yeni yayınlanmış bir araştırmaya göre bu ranking her zaman kullanıcı için faydalı olmayabilir.
Avrupa Ekonomi Araştırma Merkezi: ‘Büyük otel rezervasyon portalleri otel fiyatına göre ranking veri

Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung GmbH (Avrupa Ekonomi Araştırma Merkezi Ltd. Şti., ZEW) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre Booking.com veya Expedia.com gibi büyük otel rezervasyon siteleri, bir otel başka bir platformda veya kendi otel sayfasında daha düşük bir fiyata satıldığı takdirde, büyük otel rezervasyon sitelerinde daha düşük bir ranking pozisyonunda gösteriliyor.

Farklı platformlarda daha uygun fiyatlara satılan otelin bu şekilde adeta „cezalandırıldıkları“, ZEW Télécom ParisTech ve Düsseldorfer Institut für Wettbewerbsökonomie (DICE) adlı kurumlarda çalışan araştırmacılarla birlikte yapılan bir etüt ile ortaya çıkarıldı.

Araştırmanın amacı, belirli bir otelin fiyatının rakip rezervasyon sitelerinde değiştiği zamanda otelin araştırılan rezervasyon sitesindeki ranking´i etkileyip etkilemediğini tespit etmekti. Bunun için Temmuz 2016 ile Ocak 2017 arasında Booking.com, Expedia ve Kayak adlı rezervasyon sitelerindeki 250 farklı şehirde bulunan toplam 18 bin farklı otel arama sonuçlarını inceleyen araştırmacı, otellerin yüzde dördünün odalarını kendi sayfalarında daha uygun bir fiyata sattıklarını ortaya çıkardı.

İşin ilginç tarafı, odasını kendi sayfalarında daha uygun fiyata satan otellerin araştırılan büyük rezervasyon sitelerindeki rankinglerin aşağıya çekilmesi. Fiyat ne kadar düşükse, ranking de aynı oranda aşağıya doğru iniyor.

Dijital Ekonomi Bölümü´nden sorumlu ZEW araştırmacısı Reinhold Kesler, „rezervasyon siteleri arama sonuçlarındaki ranking pozisyonlarını kendi ticari çıkarlarına göre tespit edip bunu yaparken kullanıcı çıkarlarına göre hareket etmiyorlar“ diye konuştuktan sonra „rezervasyon siteleri kullanıcılarına önerdikleri otelleri neye göre seçtiklerini daha saydam bir şekilde anlatsa iyi olurdu. Bu durumda kullanıcılar rezervasyon sitelerinin tavsiyelerine uyup uymayacaklarına daha sağlam bir şekilde karar verebilirlerdi“ dedi.


Copyright 2020 Tourexpi.com - Alle Rechte Vorbehalten | Impressum | Über Uns
1024 x 768 px ekran çözünürlüğünde en uygun Microsoft Internet Explorer 6.0 ve üzeri ile test edilmiştir.
Tourexpi, turizm haberleri, Reisebüros, tourism news, noticias de turismo, Tourismus Nachrichten, новости туризма, travel tourism news, international tourism news, Urlaub, urlaub in der türkei, день отдыха, holidays in Turkey, Отдых в Турции, global tourism news, dünya turizm, dünya turizm haberleri, Seyahat Acentası,