Gazimağusa’da Turizm Günü Düzenlendi - Tourexpi, sizler için turizmde olup bitenleri takip ediyor!Uluslararası
Gazimağusa’da Turizm Günü Düzenlendi
Turizm haftası dolayısıyla Turizm ve Çevre Bakanlığı, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde bugün Namık Kemal Meydanı’nda Turizm Günü düzenlendi.
Gazimağusa’da Turizm Günü Düzenlendi

Etkinlikte konuşan Turizm ve Otelcilik Fakültesi Dekanı Prof Dr Hasan Kılıç, turizm sektöründe geçmişin geleceğe taşınmasının katalizör etkisi olduğuna işaret ederek, kültürün turizme olan olumlu etkilerinin altını çizdi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de, Gazimagusa’nın ülkenin kültür sanat başkenti olma yolunda ilerlediğini vurgu yaparak, etkinliğin kentte düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da konuşmasında, turizm sektörünün ülkenin önde gelen sektörlerinden olduğuna vurgu yaparak, geçmiş yıllarda turizm faaliyetlerinin sadece yaz aylarında yapıldığını şimdi ise 12 aya yayıldığını söyledi.

Turistin artık sadece otellerde konaklamadığını esnafa da bir araya gelerek ekonomiye daha fazla katkı yaptığına işaret eden Ataoğlu, Gazimagusa’da yat limanı yapılmasına ilişkin başlatılan çalışmaları anlattı.

Suriçi’ndeki tarihi binaların restore edilerek turizme kazandırılması yönünde girişim başlatildigina da işaret eden Ataoğlu, her bölgeye müze kazandırılması projesi kapsamında ilk müzenin de İskele’de açılacağını vurguladı.

Ülke turizmin gelişmesi adına yapılacak projelerden bahseden Ataoğlu, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkenin sahip olduğu tarihi eserlerin ve kültürel mirasın korunması ve turizme kazandırılmasının önemine işaret etti.

Son on yılda turizm sektöründe yaşanan ivmeye vurgu yapan Uluçay, son 3 yılda turizm gelirlerinin % 60 oranında arttığını söyledi.

Dünyada çatışma değil hoşgörü ve uzlaşı kültürünün hakim olmasının önemine vurgu yapan Uluçay, pazartesi günü iki liderin bir araya geleceğini hatırlatarak, hoşgörü ve uzlaşı çerçevesinde Kıbrıs Sorununun çözüme kavuşması temennisiyle sözlerini bitirdi.

Konuşmaların ardından grupların dans gösterileri sahnelendi.

Çeşitli yiyecek, içecek ve hediyelik eşyaların satıldığı standardın da kurulduğu etkinlik, gün boyu devam edecek.

Türkiye’ye turist getiren acentelere verilecek destek esasları belirlendi.

Türkiye'ye havayolu ve kruvaziyerlerle turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine sağlanacak desteğe ilişkin esaslar belirlendi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan iki ayrı tebliğden ilkine göre, desteklemeden; Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Dalaman, Muğla Milas- Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına ise tarifesiz en az 100 yolcusu bulunan bir uçakla turist grubu getiren (A) grubu seyahat acenteleri yaralanabilecek.

Acentelere uçak başına, 1 Ocak – 28 Şubat arasındaki seferler için 9,000, 1 Mart – 31 Mayıs arasındaki seferler için 6,000, 1 Haziran – 30 Haziran arasındaki seferler için 3,000, 1 Eylül – 30 Eylül arasındaki seferler için 1,500, 1 Ekim – 31 Ekim arasındaki seferler için 3,000, 1 Kasım – 31 Aralık arasındaki seferler için 9,000 dolar destekleme ödemesi yapılacak. Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç’ten bu kapsamda düzenlenecek uçak seferlerinde destekleme tutarları yüzde 20, 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip olup en az 150 yolcusu bulunan uçak seferlerinde ise yüzde 30 oranında artırılarak uygulanacak.

Diğer tebliğe göre ise, Türkiye’de kruvaziyer hizmeti veren limanlara, 1 Ocak – 31 Aralık arasında 100 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine getirdikleri yabancı turist başına; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım, Aralık aylarında 45, Mayıs, Haziran aylarında 35, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında 25 dolar destek sağlanacak. 2019 yılında, indi-bindi limanlarına gelen yolcular için destek miktarı yüzde 50 oranında arttırılarak uygulanacak Ayrıca, turun başlangıç noktasının Türk limanları olması halinde tek yönlü giden yolcular için de aynı koşullarda


Copyright 2005 - 2015 Tourexpi.com - Alle Rechte Vorbehalten | Impressum | Über Uns
1024 x 768 px ekran çözünürlüğünde en uygun Microsoft Internet Explorer 6.0 ve üzeri ile test edilmiştir.
Tourexpi, turizm haberleri, Reisebüros, tourism news, noticias de turismo, Tourismus Nachrichten, новости туризма, travel tourism news, international tourism news, Urlaub, urlaub in der türkei, день отдыха, holidays in Turkey, Отдых в Турции, global tourism news, dünya turizm, dünya turizm haberleri, Seyahat Acentası,