Oteller dikkat: TUI, 4 yıl sonra basılı katalog kullanmayacak - Tourexpi, sizler için turizmde olup bitenleri takip ediyor!Uluslararası
Oteller dikkat: TUI, 4 yıl sonra basılı katalog kullanmayacak
TUI İngiltere 2020 yılında katalog basımından vazgeçip, tamamen elektronik ekran ve sanal gerçeklik gözlüklerine geçiş yapacak.
Oteller dikkat: TUI, 4 yıl sonra basılı katalog kullanmayacak

 

Kimi kötü niyetli otelcilerin ‘photoshoplu’ katalog görüntüleri ve üzerinde tahrifat yapılmış resimlerin kataloglara girmesi daha önceleri çok tartışılıyordu. Şimdi bu uygulamaların sonu gelmiş olabilir.

 

İngiltere’nin en büyük tur operatörü grubu TUI (UK), en geç 2020 yılında katalog basımından tamamen vazgeçeceklerini söyledi. Açıklamada, çevresel etkiler ve maliyetler bu kararda önemli rol oynadığı belirtildi.

 

Buna göre TUI İngiltere’de sattığı ürünlerin yüzde 90’ını sayıları 900’ü aşan kendi seyahat acentası şubelerinden ve kendi internet sayfalarından satıyor. Buna göre TUI, bu seyahat acentalarına akıllı tabletler, duvar ekranları ve çok sayıda sanal-gerçeklik gözlükleri dağıtacak.

 

Ancak benzer bir modelin Almanya gibi ülkelere adapte edilmesi kolay görünmüyor. Zira Almanya’da bir ‘magazin-kültürü’ var. Birçok müşteri katalogu evine götürüp ‘rahat-rahat bakarak evinde karar vermek’ istiyor. Katalogsuz sistemde ‘evde karar vermek’ daha zor olacak.

 

Üstelik TUI grubu Alman pazarında sattığı ürünlerin çok daha az bir bölümünü kendi seyahat acentası şubelerinde satıyor. Dolaysıyla aynı teknik donanımı binlerce bağımsız ve franchise seyahat acentasına da dağıtması gerekiyor. Bu işlem sadece maliyeti artırmayacak aynı zamanda rekabette bir dezavantaj sağlayacak. Zira aynı seyahat acentası içinde yazılı, resimli ve gerekirse bir süreliğine evine götürebileceğiniz rakip tur operatörlerinin katalogları olacak.

 

Ancak TUI İngiltere’nin bu uygulamaya geçmesi bile otelciler için büyük değişiklikleri beraberinde getirecek. Zira katalog basımlarında otelcinin resim seçiminde etkisi büyük oluyordu. Şimdi ise tur operatörünün kendi teknik elemanları gelecek ve vşdeo kameralarıyla çekim yapması gerekecek.

 

Bu durum özellikle sonradan bir tur operatörüyle sözleşme yapan otelciler için bir avantaj sağlayacak. Bugüne kadar sonradan yapılan sözleşmelerde söz konusu tur operatörünün kataloguna girmek imkansız dı zira katalog yılda bir kere basılıyordu. Geriye ise sadece last-minute gibi kampanyalı ‘ucuz’ satışlar kalıyordu. Şimdi ise birkaç gün içinde son ve güncel ‘sanal-kataloga’ girmek sorun olmayacak.

 

 

 

 

 

MP
Copyright 2005 - 2015 Tourexpi.com - Alle Rechte Vorbehalten | Impressum | Über Uns
1024 x 768 px ekran çözünürlüğünde en uygun Microsoft Internet Explorer 6.0 ve üzeri ile test edilmiştir.
Tourexpi, turizm haberleri, Reisebüros, tourism news, noticias de turismo, Tourismus Nachrichten, новости туризма, travel tourism news, international tourism news, Urlaub, urlaub in der türkei, день отдыха, holidays in Turkey, Отдых в Турции, global tourism news, dünya turizm, dünya turizm haberleri, Seyahat Acentası,