Rusya: Charter yasağı konusunda ikinci açıklama kafaları karıştırdı - Tourexpi, sizler için turizmde olup bitenleri takip ediyor!


21.04.2017

Uluslararası
Rusya: Charter yasağı konusunda ikinci açıklama kafaları karıştırdı
Normalleşme sürecinde sorunların nispeten aşıldığı ilk sektör turizm olmuştu. Ancak 10 Nisan’da Rusya, Rus havayolu şirketlerine Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulabileceği uyarısında bulundu. Rezervasyonlar iptalleri oldu.
Rusya: Charter yasağı konusunda ikinci açıklama kafaları karıştırdı

Dün, bu konuda yeni bir açıklama geldi. Rusya Ulaştırma Bakanı Sokolov, Türkiye’ye charter uçuşların durdurulmasının hâlâ geçerli bir ihtimal olduğunu duyurdu. Sokolov, “Pozisyonumuz değişmedi” dedi. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün’ün verdiği bilgilere göre şu anda masada charter yasağı bulunmuyor. Rezervasyonlar devam ediyor. Eldeki kayıtlara göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısının görece iyi bir sene olan 2015’i yakalayacağı tahmin ediliyor.

Zeybekci: Rus Bakan'ın açıklaması tercüme hatası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev’in, Türkiye’nin DİR kapsamında buğday ithalatını listeden çıkarmasına ilişkin olarak “Türkiye bizi sırtımızdan bıçakladı” şeklindeki açıklamalarının tercüme hatasından kaynaklandığını zannettiğini söyledi. Bakan Zeybekci, kısa süre sonra Rusya’dan üst düzey bir heyetin geleceğini, Türkiye’nin Rusya’dan hiçbir ürünün ithalatına yasak koymadığını söyledi. Türkiye’nin bu ülkeden her yıl enerji dışında 7 milyar dolarlık ithalat yaptığını vurgulayan Zeybekci, bunun 1.9 milyar dolarlık kısmının da tarım ürünleri olduğu bilgisini verdi. İkili ilişkide “Ben yasak koyayım sen serbest bırak” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını vurgulayan Nihat Zeybekci, “Sırtından bıçaklama kelimesine gelince, kimin söz söyleme hakkı olduğu tartışılır” ifadelerini kullandı. (Dünya)
Copyright 2005 - 2015 Tourexpi.com - Alle Rechte Vorbehalten | Impressum | Über Uns
1024 x 768 px ekran çözünürlüğünde en uygun Microsoft Internet Explorer 6.0 ve üzeri ile test edilmiştir.
Tourexpi, turizm haberleri, Reisebüros, tourism news, noticias de turismo, Tourismus Nachrichten, новости туризма, travel tourism news, international tourism news, Urlaub, urlaub in der türkei, день отдыха, holidays in Turkey, Отдых в Турции, global tourism news, dünya turizm, dünya turizm haberleri, Seyahat Acentası,